EURAXESS – europejska sieć wspierająca mobilność międzynarodową naukowców
Regionalne Centra Informacji sieci EURAXESS POLAND znajdują się w 10 miastach Polski, miedzy innymi w Krakowie, z siedzibą w Politechnice Krakowskiej w Centrum Transferu Technologii.
Zadania Sieci EURAXESS POLAND:
- Udzielanie wskazówek i pomocy pracownikom naukowo-badawczym z Polski, pragnącym skorzystać z istniejących możliwości udziału w stypendiach w ramach programów Unii Europejskiej;
- pomoc polskim instytucjom naukowym i naukowo-badawczym w sprawach związanych z przyjęciem zagranicznych naukowców, w publikowaniu ofert pracy dla obcokrajowców oraz dostarczanie informacji o źródłach pozyskiwania funduszy na stypendia naukowe;
- dostarczanie zagranicznym pracownikom badawczo-naukowym przebywającym w Polsce porad na tematy formalno- prawne jak i praktycznych aspektów przyjazdu i pobytu.
Na początku każdego miesiąca na stronie EURAXESS POLAND są publikowane najnowsze oferty grantów na badania i stypendiów zagranicznych z różnych krajów, dostępne dla doktorantów i pracowników naukowych.
Polonium Network
Polonium Network to międzynarodowa platforma stworzona przez Fundację Polonium.
Platforma ma służyć budowaniu sieci kontaktów, współpracy naukowej oraz bieżącej wymianie informacji, oraz łączyć polskich naukowców ze wszystkich sektorów i dyscyplin, pracujących na całym świecie, oraz międzynarodowych naukowców zainteresowanych współpracą z polskimi naukowcami.
Więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.poloniumnetwork.org/.
Aktualności
Stypendia Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta
Fulbright Senior Award 2026-27 to program umożliwiający osobom z polskim obywatelstwem zatrudnionym w polskich instytucjach akademickich i naukowych realizację samodzielnych projektów badawczych lub badawczo-dydaktycznych w instytucji goszczącej w USA (tj. amerykańskiej uczelni, instytucie badawczym non-profit lub instytucji rządowe). Stypendium, trwające od 3 do 10 miesięcy, skierowane jest do pracowników i pracowniczek badawczych i dydaktycznych na każdym etapie kariery po uzyskaniu stopnia doktora. Przyjmujemy zgłoszenia ze wszystkich dziedzin z wyłączeniem projektów wymagających bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Nabór wniosków trwa do 9 czerwca 2025.
Więcej informacji: https://fulbright.edu.pl/senior-award/
Fulbright STEM Impact Award 2025-26 to program dla osób z polskim obywatelstwem, które kierują projektami badawczymi z obszarów STEM i są zatrudnione w polskich instytucjach akademickich i naukowych. Stypendium pozwala na realizację krótkoterminowego (2-6 tygodni) projektu badawczego, dydaktycznego lub badawczo-dydaktycznego oraz na poszerzenie wiedzy z zakresu komercjalizacji nauki lub skutecznego pisania wniosków grantowych w instytucjach w USA. Stypendium przeznaczone jest do pracowników i pracowniczek badawczych i dydaktycznych z doświadczeniem w zarządzaniu projektami badawczymi i nadzorowaniu pracy innych naukowców. Nabór wniosków trwa do 19 maja 2025.
Więcej informacji: https://fulbright.edu.pl/stem-impact/