DAAD – Stypendia dla naukowców i nauczycieli akademickich
Broszura:
Stypendia na pobyty badawcze dla naukowców i nauczycieli akademickich
Cel: stypendia dla naukowców zatrudnionych w szkołach wyższych lub instytutach badawczych umożliwiające przeprowadzenie programu badawczego na jednej z niemieckich uczelni lub w instytucie naukowym
Czas trwania stypendium: od 1 do 3 miesięcy
Szczegóły tutaj
Staże artystyczne i pobyty naukowe dla nauczycieli akademickich z kierunków architektonicznych i artystycznych
Umożliwia nauczycielom akademickim z dziedzin: architektura, muzyka, sztuki sceniczne, sztuki piękne, wzornictwo/komunikacja wizualna oraz film ubieganie się o stypendium na staż artystyczny lub pobyt naukowy na jednej lub kilku uczelniach w Niemczech.
Czas trwania stypendium: od 1 do 3 miesięcy
Szczegóły tutaj
DLR/DAAD – Research-Fellowship-Programme
Dla doktorantów, młodych naukowców i doświadczonych naukowców z dziedzin: lotnictwo i kosmonautyka, energia, transport. Stypendium na pobyt badawczy w jednym z instytutów Niemieckiej Agencji Kosmicznej – Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt (DLR).
Czas trwania stypendium:
Doctoranci: do 3 lat
Młodzi naukowcy: 6-24 miesięcy Doświadczeni naukowcy: 1-3 miesięcy
Szczegóły tutaj
Wspólny program DAAD i Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA): Program wymiany bilateralnej pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec
Wspólne projekty badawcze między Polską a Niemcami.
Szczegóły na stronie NAWA
DAAD (Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej): https://www.daad.pl/pl/stypendia/
CEEPUS dla pracowników
Program skierowany do pracowników naukowych, którzy chcą wyjechać do Albanii, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Macedonii, Mołdawii, Rumuni, Słowacji, Słowenii, Serbii, Węgier, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa –Uniwersytet w Prisztinie.
Program obejmuje krótkoterminowe stypendia w ramach staży naukowych w ramach Sieci Akademickich.
Termin składania dokumentów: na semestr zimowy do dnia 15 czerwca, na semestr letni do dnia 15 października
Kontakt: biuro@nawa.gov.pl
Szczegółowe informacje: https://nawa.gov.pl/naukowcy/ceepus
CEEPUS: https://www.ceepus.info/
Stypendia Fulbrighta dla pracowników
Fulbright Specialist Program 2025-26.
Program umożliwia polskim uczelniom zaproszenie i nawiązanie współpracy z wybitnymi amerykańskimi specjalistami i specjalistkami oraz wspólną realizację projektu w ramach wizyty w Polsce (od 14 do 42 dni).
Wnioski z opisem projektu w imieniu uczelni mogą składać pracownicy, a projekt może dotyczyć każdej dyscypliny naukowej. Aktywności w ramach planowanej wizyty specjalisty z USA mogą obejmować prowadzenie lub uczestniczenie w m.in. wykładach, seminariach i warsztatach, sympozjach, konferencjach, konsultacjach w zakresie prac programowych oraz rozwoju kadry administracyjnej/pracowników naukowo-badawczych, wykonywanie ocen i ekspertyz, czy też rozwijanie projektów badawczych.
Stypendysta programu otrzymuje od programu Fulbrighta honorarium oraz pokrycie kosztów przelotu do i z Polski. Instytucja goszcząca zobowiązana jest do pokrycia kosztów stypendysty związanych z zakwaterowaniem, wyżywieniem i podróży krajowych.
Priorytetowo traktowane są projekty poświęcone udostępnianiu, upowszechnianiu i wdrażaniu najlepszych praktyk na rzecz innowacyjnej edukacji. Komisja zachęca też polskie instytucje do realizacji projektów, które mają na celu wsparcie Ukrainy i/lub osób uchodźczych z Ukrainy.
W trwającym naborze przyjmowane są wnioski na wizyty w Polsce planowane na okres pomiędzy 1 września 2025 r., a 30 września 2026 r.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest złożenie przez przedstawiciela instytucji goszczącej wniosku zgłoszeniowego w wersji elektronicznej do 9 stycznia 2025 r. Link do elektronicznego systemu składania wniosków znajdują się na stronie https://fulbright.edu.pl/specialist/
Zainteresowane osoby zapraszamy na sesję informacyjną, która odbędzie się na platformie Zoom w dniu 20 listopada o godz. 15:00. Formularz rejestracyjny: https://us06web.zoom.us/meeting/register/tZcqcO6gqj8sHdP_DMC9bToLM93HIwnHWm7O
Fulbright Senior Award 2025-26 to program umożliwiający osobom z polskim obywatelstwem zatrudnionym w polskich instytucjach akademickich i naukowych realizację samodzielnych projektów badawczych lub badawczo-dydaktycznych w instytucji goszczącej w USA (tj. amerykańskiej uczelni, instytucie badawczym non-profit lub instytucji rządowe). Stypendium, trwające od 3 do 10 miesięcy, skierowane jest do pracowników i pracowniczek badawczych i dydaktycznych na każdym etapie kariery po uzyskaniu stopnia doktora. Przyjmujemy zgłoszenia ze wszystkich dziedzin z wyłączeniem projektów wymagających bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Nabór wniosków trwa do 5 czerwca 2024.
Więcej informacji: https://fulbright.edu.pl/senior-award/
Fulbright STEM Impact Award 2024-25 to program dla osób z polskim obywatelstwem, które kierują projektami badawczymi z obszarów STEM i są zatrudnione w polskich instytucjach akademickich i naukowych. Stypendium pozwala na realizację krótkoterminowego (2-6 tygodni) projektu badawczego, dydaktycznego lub badawczo-dydaktycznego oraz na poszerzenie wiedzy z zakresu komercjalizacji nauki lub skutecznego pisania wniosków grantowych w instytucjach w USA. Stypendium przeznaczone jest do pracowników i pracowniczek badawczych i dydaktycznych z doświadczeniem w zarządzaniu projektami badawczymi i nadzorowaniu pracy innych naukowców. Nabór wniosków trwa do 20 maja 2024.
Więcej informacji: https://fulbright.edu.pl/stem-impact/
Szczegółowe informacje: https://www.fulbright.edu.pl/