Programy stypendialne

Aktualności:

Stypendia Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego na wyjazdy badawcze do Tajwanu.

Program skierowany jest do doktorantów i pracowników naukowych z tytułem doktora (PhD candidates – early-stage researchers, and doctoral and postdoctoral scholars – experienced researchers).

Dziedziny objęte programem to przede wszystkim nanotechnologia, przemysł elektrotechniczny, biotechnologia, informatyka, zdrowie publiczne, nauki społeczne i humanistyczne.

Długość stypendium może wynosić od 1 do 10 miesięcy.

Wysokość stypendium wynosi 1000€ miesięcznie + 1000€ w formie jednorazowego stypendium na podróż (czesne pokrywa strona tajwańska)

Zgłoszenia należy składać w formie online od 1 sierpnia do 30 września br., do godz. 12.00.

Szczegóły na stronie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

Politechnika Krakowska posiada umowę bilateralną z jedną z uczelni uprawnionych do realizacji stypendiów: National Chung Hsing University.

Pełna lista instytucji tajwańskich biorących udział w programie dostępna jest tutaj.

*****************************************************************************************************************************************************************************************

Stypendia GFPS

Wartość stypendium przyznawanego przez GFPS-Polska obejmuje:

  • Miesięczne stypendium w wys. 650 euro. 
  • Pomoc w znalezieniu miejsca w akademiku lub na kwaterze prywatnej.
  • Udział w dwóch czterodniowych seminariach (na początku semestru seminarium „DNI MIAST” – integracyjno-powitalne, oraz pod koniec semestru seminarium „FORUM” – podsumowujące pobyt).

Kto może ubiegać się o stypendium GFPS?

O stypendium mogą ubiegać się osoby ze statusem studenta lub doktoranta na polskiej uczelni wyższej. Stypendium GFPS może być komplementarne do innego stypendium, tak długo jeśli zgodne jest to z regulaminem fundatora. 

Stypendium naukowo-kulturalne przyznawane przez GFPS-Polska przeznaczone jest dla osób wyróżniających się wynikami w nauce, zainteresowaniami, zaangażowaniem społecznym oraz ciekawym pomysłem na projekt naukowy, popartym pasją badawczą. Mile widziana jest gotowość do działania na rzecz zbliżenia między Polską a Niemcami oraz zainteresowanie tematyką Europy Środkowej i Wschodniej. 

Oczekiwania wobec kandydatów

Od kandydatów oczekuje się komunikatywnej znajomości języka niemieckiego w mowie i piśmie (poziom minimalny: B1), a także gotowości do aktywnego włączenia się w życie naukowe, kulturalne i towarzyskie wspólnoty akademickie podczas studiów w Niemczech.  

Kandydaci powinni udokumentować zarówno swoje zaangażowanie społeczne (działalność na rzecz organizacji pozarządowych, udział w inicjatywach obywatelskich) jak i osiągnięcia naukowe (uczestnictwo w konferencjach, działalność w kołach naukowych). Preferowani są również kandydaci, którzy nie przebywali dotychczas przez dłuższy okres na stypendium za granicą.  

Miejsce studiów w Niemczech

Składając wniosek o stypendium kandydatom zaleca się wskazanie trzech ośrodków akademickich, w których chcieliby studiować. W miarę możliwości preferencje stypendystów, co do miejsca studiów, są brane pod uwagę według kolejności we wniosku,

Terminy

Kwalifikacja na stypendia przeprowadzana jest dwa razy w roku, wiosną (na semestr zimowy) i jesienią (na semestr letni).

Termin zgłoszeń na rekrutację na semestr letni 2025 upływa 10.10.2024.

Projekt naukowy 

Podczas pobytu w Niemczech stypendyści zobowiązani są do wykonania projektu naukowego. Projekt dotyczyć może kierunku studiów kandydata lub innego zagadnienia, które jest dla niego interesujące. Stypendysta zobowiązany jest do napisania krótkiej pracy, a następnie zaprezentowania jej podczas „FORUM”, seminarium zamykającego semestr. Stypendyści podczas pobytu w Niemczech otrzymują od GFPS zarówno wsparcie językowe, jak i merytoryczne potrzebne do przygotowania swojego projektu.

Szczegółowe informacje dotyczące stypendium znajdują się na stronie GFPS-Polska. W razie niejasności możliwe jest uzyskanie dodatkowych informacji pod adresem stypendia@gfps.pl.

Ułatwienia dostępu:

Kontrast

Powiększ tekst

Zwiększ odstępy

Użyj czytelnych czcionek

Powiększ kursor

Podświetlenie linków

Zatrzymaj animacje

Resetuj ustawienia

Przewiń do początku strony